Georgia Election Results
Official Results of the Tuesday, November 04, 2008 General Election

Last Updated Wednesday, February 18, 2009  5:45:52 PM

President of the United States
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John McCain Republican 2,048,759  52.2%   
  Barack Obama Democratic 1,844,123  47.0%   
  Bob Barr Libertarian 28,731  0.7%   
  Chuck Baldwin Write-In 1,402  0.0%   
  Ralph Nader Write-In 1,158  0.0%   
  Cynthia McKinney Write-In 250  0.0%   
  Michael A. Peroutka Write-In 23  0.0%   
  James Harris Write-In 20  0.0%   
  Jonathan Allen Write-In 0.0%   
  Frank Moore Write-In 0.0%   
  David C. Byrne Write-In 0.0%   
  Brian Russell Brown Write-In 0.0%   
  Totals 3,924,486   
  County Results  

Vice-President of the United States (Certified Write-In Candidates Only)
0% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Rosa Clemente Write-In 13  92.9%   
  Jeff Stath Write-In 7.1%   
  Alyson Kennedy Write-In 0.0%   
  Totals 14   
  County Results  

United States Senator, Chambliss
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Saxby Chambliss Republican 1,867,097  49.8%   
  Jim Martin Democratic 1,757,393  46.8%   
  Allen Buckley Libertarian 127,923  3.4%   
  Eleanor Garcia Write-In 43  0.0%   
  William Salomone, Jr. Write-In 29  0.0%   
  Totals 3,752,485   
  County Results  

Public Service Commission, District 4 - Northern
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jim Powell Democratic 1,732,147  47.9%   
  Lauren W. McDonald Jr. Republican 1,708,972  47.2%   
  Brandon Givens Libertarian 177,706  4.9%   
  Totals 3,618,825   
  County Results  

Public Service Commission, District 1 - Southern
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  H. Doug Everett Republican 2,147,012  66.6%   
  John H. Monds Libertarian 1,076,726  33.4%   
  Totals 3,223,738   
  County Results  

U.S. Representative, District 1
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jack Kingston Republican 165,890  66.5%   
  Bill Gillespie Democratic 83,444  33.5%   
  Totals 249,334   
  County Results  

U.S. Representative, District 2
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Sanford Bishop Democratic 158,435  68.9%   
  Lee Ferrell Republican 71,351  31.1%   
  Totals 229,786   
  County Results  

U.S. Representative, District 3
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Lynn Westmoreland Republican 225,055  65.7%   
  Stephen Camp Democratic 117,522  34.3%   
  Loretta VanPelt Write-In 0.0%   
  Totals 342,580   
  County Results  

U.S. Representative, District 4
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Henry C. "Hank" Johnson, Jr. Democratic 224,494  99.9%   
  Loren Christopher Collins Write-In 159  0.1%   
  Faye Coffield Write-In 35  0.0%   
  Jacob Perasso Write-In 0.0%   
  Totals 224,694   
  County Results  

U.S. Representative, District 5
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John Lewis Democratic 231,368  100.0%   
  Shira Kash Write-In 81  0.0%   
  Jeanne Fitzmaurice Write-In 25  0.0%   
  Totals 231,474   
  County Results  

U.S. Representative, District 6
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tom Price Republican 231,520  68.5%   
  Bill Jones Democratic 106,551  31.5%   
  Totals 338,071   
  County Results  

U.S. Representative, District 7
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John Linder Republican 209,354  62.0%   
  Doug Heckman Democratic 128,159  38.0%   
  Totals 337,513   
  County Results  

U.S. Representative, District 8
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jim Marshall Democratic 157,241  57.2%   
  Rick Goddard Republican 117,446  42.8%   
  Totals 274,687   
  County Results  

U.S. Representative, District 9
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Nathan Deal Republican 217,493  75.5%   
  Jeff Scott Democratic 70,537  24.5%   
  Totals 288,030   
  County Results  

U.S. Representative, District 10
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Paul Broun Republican 177,265  60.7%   
  Bobby Saxon Democratic 114,638  39.3%   
  Totals 291,903   
  County Results  

U.S. Representative, District 11
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Phil Gingrey Republican 204,082  68.2%   
  Hugh "Bud" Gammon Democratic 95,220  31.8%   
  Totals 299,302   
  County Results  

U.S. Representative, District 12
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John Barrow Democratic 164,562  66.0%   
  John Stone Republican 84,773  34.0%   
  Totals 249,335   
  County Results  

U.S. Representative, District 13
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  David Scott Democratic 205,919  69.0%   
  Deborah Honeycutt Republican 92,320  31.0%   
  Totals 298,239   
  County Results  

State Senator, District 1
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Eric Johnson Republican 58,467  100.0%   
  Totals 58,467   
  County Results  

State Senator, District 2
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Lester G. Jackson Democratic 46,527  100.0%   
  Totals 46,527   
  County Results  

State Senator, District 3
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jeff Chapman Republican 51,620  100.0%   
  Totals 51,620   
  County Results  

State Senator, District 4
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jack Hill Republican 51,403  100.0%   
  Totals 51,403   
  County Results  

State Senator, District 5
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Curt Thompson Democratic 25,966  100.0%   
  Totals 25,966   
  County Results  

State Senator, District 6
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Doug Stoner Democratic 37,473  60.6%   
  Hunter Hill Republican 24,381  39.4%   
  Totals 61,854   
  County Results  

State Senator, District 7
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Greg Goggans Republican 43,793  100.0%   
  Totals 43,793   
  County Results  

State Senator, District 8
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tim Golden Democratic 49,509  100.0%   
  Totals 49,509   
  County Results  

State Senator, District 9
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Don Balfour Republican 59,047  100.0%   
  Totals 59,047   
  County Results  

State Senator, District 10
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Emanuel Jones Democratic 67,292  100.0%   
  Totals 67,292   
  County Results  

State Senator, District 11
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John Bulloch Republican 41,204  100.0%   
  Totals 41,204   
  County Results  

State Senator, District 12
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Freddie Powell Sims Democratic 47,126  100.0%   
  Totals 47,126   
  County Results  

State Senator, District 13
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John Dickey Crosby Republican 43,872  100.0%   
  Totals 43,872   
  County Results  

State Senator, District 14
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  George Hooks Democratic 46,500  100.0%   
  Totals 46,500   
  County Results  

State Senator, District 15
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ed Harbison Democratic 38,973  100.0%   
  Totals 38,973   
  County Results  

State Senator, District 16
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ronnie Chance Republican 49,127  67.5%   
  Jerry Brillant Democratic 23,681  32.5%   
  Totals 72,808   
  County Results  

State Senator, District 17
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John Douglas Republican 58,171  60.3%   
  Rudy B. Cox Democratic 38,274  39.7%   
  Totals 96,445   
  County Results  

State Senator, District 18
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Cecil Staton Republican 59,792  100.0%   
  Totals 59,792   
  County Results  

State Senator, District 19
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tommie Williams Republican 39,766  100.0%   
  Totals 39,766   
  County Results  

State Senator, District 20
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ross Tolleson Republican 50,096  100.0%   
  Totals 50,096   
  County Results  

State Senator, District 21
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Chip Rogers Republican 61,991  76.7%   
  Carlos Lopez Democratic 18,776  23.2%   
  Francis Parmar Write-In 0.0%   
  Totals 80,772   
  County Results  

State Senator, District 22
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ed Tarver Democratic 43,579  79.5%   
  John Butler Republican 11,235  20.5%   
  Totals 54,814   
  County Results  

State Senator, District 23
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  J. B. Powell Democratic 34,864  63.9%   
  Napoleon Jenkins Republican 19,692  36.1%   
  Totals 54,556   
  County Results  

State Senator, District 24
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  William S.(Bill) Jackson Republican 64,786  100.0%   
  Totals 64,786   
  County Results  

State Senator, District 25
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Johnny Grant Republican 48,679  100.0%   
  Totals 48,679   
  County Results  

State Senator, District 26
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Robert Brown Democratic 43,804  100.0%   
  Totals 43,804   
  County Results  

State Senator, District 27
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jack Murphy Republican 95,120  100.0%   
  Totals 95,120   
  County Results  

State Senator, District 28
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mitch Seabaugh Republican 54,483  71.4%   
  Betty Aaron Democratic 21,866  28.6%   
  Totals 76,349   
  County Results  

State Senator, District 29
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Seth Harp Republican 43,137  62.3%   
  Evelyn Thompson Anderson Democratic 26,154  37.7%   
  Totals 69,291   
  County Results  

State Senator, District 30
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bill Hamrick Republican 52,256  63.9%   
  Pat Rhudy Democratic 29,491  36.1%   
  Totals 81,747   
  County Results  

State Senator, District 31
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bill Heath Republican 47,859  66.5%   
  Tracy Bennett Democratic 24,086  33.5%   
  Totals 71,945   
  County Results  

State Senator, District 32
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Judson Hill Republican 50,446  66.1%   
  Chris Cameron Democratic 25,817  33.9%   
  Totals 76,263   
  County Results  

State Senator, District 33
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Steve Thompson Democratic 48,627  100.0%   
  Totals 48,627   
  County Results  

State Senator, District 34
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Valencia Seay Democratic 58,780  100.0%   
  Totals 58,780   
  County Results  

State Senator, District 35
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Kasim Reed Democratic 74,488  100.0%   
  Totals 74,488   
  County Results  

State Senator, District 36
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Nan Orrock Democratic 49,062  100.0%   
  Henry Anderson Write-In 15  0.0%   
  Totals 49,077   
  County Results  

State Senator, District 37
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John J. Wiles Republican 70,897  100.0%   
  Totals 70,897   
  County Results  

State Senator, District 38
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Horacena Tate Democratic 51,474  100.0%   
  Totals 51,474   
  County Results  

State Senator, District 39
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Vincent Fort Democratic 49,125  100.0%   
  Totals 49,125   
  County Results  

State Senator, District 40
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Dan Weber Republican 36,386  59.4%   
  Martin McConaughy Democratic 24,881  40.6%   
  Totals 61,267   
  County Results  

State Senator, District 41
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Steve Henson Democratic 47,519  100.0%   
  Totals 47,519   
  County Results  

State Senator, District 42
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  David Adelman Democratic 51,409  80.9%   
  Altaf Galeyev Republican 12,154  19.1%   
  Totals 63,563   
  County Results  

State Senator, District 43
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ronald B. Ramsey, Sr. Democratic 63,809  83.6%   
  Willie Hinton Republican 12,500  16.4%   
  Totals 76,309   
  County Results  

State Senator, District 44
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Gail Buckner Democratic 52,705  100.0%   
  Totals 52,705   
  County Results  

State Senator, District 45
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Renee S. Unterman Republican 79,836  100.0%   
  Totals 79,836   
  County Results  

State Senator, District 46
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bill Cowsert Republican 41,452  57.8%   
  Sherry L. Jackson Democratic 30,284  42.2%   
  Totals 71,736   
  County Results  

State Senator, District 47
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ralph T. Hudgens Republican 46,257  64.8%   
  Tim Riley Democratic 25,172  35.2%   
  Totals 71,429   
  County Results  

State Senator, District 48
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  David Shafer Republican 58,157  100.0%   
  Totals 58,157   
  County Results  

State Senator, District 49
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Lee Hawkins Republican 54,350  100.0%   
  Totals 54,350   
  County Results  

State Senator, District 50
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jim Butterworth Republican 51,409  100.0%   
  Totals 51,409   
  County Results  

State Senator, District 51
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Chip Pearson Republican 65,574  100.0%   
  Totals 65,574   
  County Results  

State Senator, District 52
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Preston W. Smith Republican 46,132  100.0%   
  Totals 46,132   
  County Results  

State Senator, District 53
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jeff Mullis Republican 37,814  66.7%   
  Bruce Coker Democratic 18,879  33.3%   
  Totals 56,693   
  County Results  

State Senator, District 54
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Don R. Thomas Republican 40,950  100.0%   
  Totals 40,950   
  County Results  

State Senator, District 55
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Gloria Butler Democratic 59,848  100.0%   
  Totals 59,848   
  County Results  

State Senator, District 56
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Dan Moody Republican 44,810  66.8%   
  Akhtar Sadiq Democratic 22,296  33.2%   
  Totals 67,106   
  County Results  

State Representative, District 1
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jay Neal Republican 15,282  100.0%   
  Totals 15,282   
  County Results  

State Representative, District 2
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Martin Scott Republican 11,656  70.0%   
  Sadie Morgan Democratic 4,987  30.0%   
  Totals 16,643   
  County Results  

State Representative, District 3
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tom Weldon Jr. Republican 13,989  69.7%   
  Ralph Noble Democratic 6,068  30.3%   
  Totals 20,057   
  County Results  

State Representative, District 4
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Roger Williams Republican 10,461  100.0%   
  Totals 10,461   
  County Results  

State Representative, District 5
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John Meadows Republican 12,011  100.0%   
  Totals 12,011   
  County Results  

State Representative, District 6
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tom Dickson Republican 13,292  100.0%   
  Totals 13,292   
  County Results  

State Representative, District 7
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  David Ralston Republican 19,139  100.0%   
  Totals 19,139   
  County Results  

State Representative, District 8
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Stephen Allison Republican 13,228  51.6%   
  Charles Jenkins Democratic 12,389  48.4%   
  Totals 25,617   
  County Results  

State Representative, District 9
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Amos Amerson Republican 23,803  100.0%   
  Totals 23,803   
  County Results  

State Representative, District 10
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Rick Austin Republican 16,454  100.0%   
  Totals 16,454   
  County Results  

State Representative, District 11
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Barbara Massey Reece Democratic 9,406  60.1%   
  Betty Brady Republican 6,257  39.9%   
  Totals 15,663   
  County Results  

State Representative, District 12
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tom Graves Republican 18,551  100.0%   
  Totals 18,551   
  County Results  

State Representative, District 13
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Katie M. Dempsey Republican 7,527  51.0%   
  Robert "Bob" Puckett Democratic 7,238  49.0%   
  Totals 14,765   
  County Results  

State Representative, District 14
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Barry Loudermilk Republican 15,511  74.7%   
  Richard A. "Rick" D'Arezzo Democratic 5,262  25.3%   
  Totals 20,773   
  County Results  

State Representative, District 15
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Paul R. Battles Republican 17,576  100.0%   
  Totals 17,576   
  County Results  

State Representative, District 16
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Rick Crawford Democratic 8,461  50.5%   
  Bob Culver Republican 8,279  49.5%   
  Totals 16,740   
  County Results  

State Representative, District 17
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Howard R. Maxwell Republican 24,987  100.0%   
  Totals 24,987   
  County Results  

State Representative, District 18
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mark Butler Republican 15,472  100.0%   
  Totals 15,472   
  County Results  

State Representative, District 19
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Glenn Richardson Republican 23,844  100.0%   
  Totals 23,844   
  County Results  

State Representative, District 20
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Charlice Byrd Republican 17,926  100.0%   
  Totals 17,926   
  County Results  

State Representative, District 21
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Calvin Hill Republican 27,311  100.0%   
  Totals 27,311   
  County Results  

State Representative, District 22
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Sean Jerguson Republican 24,159  72.9%   
  Bill Brown Democratic 8,986  27.1%   
  Totals 33,145   
  County Results  

State Representative, District 23
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mark Hamilton Republican 28,950  100.0%   
  Totals 28,950   
  County Results  

State Representative, District 24
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tom Knox Republican 30,285  100.0%   
  Totals 30,285   
  County Results  

State Representative, District 25
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  James Mills Republican 19,204  76.6%   
  Christopher R. Strickland Democratic 5,861  23.4%   
  Totals 25,065   
  County Results  

State Representative, District 26
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Carl Rogers Republican 8,269  100.0%   
  Totals 8,269   
  County Results  

State Representative, District 27
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Doug Collins Republican 20,634  100.0%   
  Totals 20,634   
  County Results  

State Representative, District 28
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Michael Harden Republican 10,251  54.8%   
  Jeanette Jamieson Democratic 8,461  45.2%   
  Totals 18,712   
  County Results  

State Representative, District 29
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Alan Powell Democratic 15,362  100.0%   
  Totals 15,362   
  County Results  

State Representative, District 30
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tom McCall Republican 15,023  100.0%   
  Totals 15,023   
  County Results  

State Representative, District 31
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tommy Benton Republican 20,098  100.0%   
  Totals 20,098   
  County Results  

State Representative, District 32
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Judy Manning Republican 22,754  100.0%   
  Totals 22,754   
  County Results  

State Representative, District 33
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Don Wix Democratic 18,678  100.0%   
  Totals 18,678   
  County Results  

State Representative, District 34
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Rich Golick Republican 12,446  54.6%   
  Earl Giddins Democratic 10,342  45.4%   
  Totals 22,788   
  County Results  

State Representative, District 35
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ed Setzler Republican 14,178  60.8%   
  Jason Adams Democratic 9,149  39.2%   
  Totals 23,327   
  County Results  

State Representative, District 36
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Earl Ehrhart Republican 26,282  100.0%   
  Totals 26,282   
  County Results  

State Representative, District 37
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Terry Johnson Democratic 10,146  57.2%   
  Cindye Coates Republican 7,589  42.8%   
  Totals 17,735   
  County Results  

State Representative, District 38
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Pat Dooley Democratic 8,448  51.5%   
  Steve "Thunder" Tumlin Republican 7,964  48.5%   
  Totals 16,412   
  County Results  

State Representative, District 39
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Alisha Thomas Morgan Democratic 14,178  72.5%   
  Chris Cooper Republican 5,369  27.5%   
  Totals 19,547   
  County Results  

State Representative, District 40
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Rob Teilhet Democratic 9,738  100.0%   
  Totals 9,738   
  County Results  

State Representative, District 41
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Sharon Cooper Republican 15,686  100.0%   
  Totals 15,686   
  County Results  

State Representative, District 42
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Don L. Parsons Republican 19,476  100.0%   
  Totals 19,476   
  County Results  

State Representative, District 43
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bobby Franklin Republican 19,927  100.0%   
  Totals 19,927   
  County Results  

State Representative, District 44
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Sheila Jones Democratic 14,993  72.5%   
  Steve Hedden Republican 5,696  27.5%   
  Totals 20,689   
  County Results  

State Representative, District 45
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Matt Dollar Republican 18,056  70.3%   
  RuthE Levy Democratic 7,615  29.7%   
  Totals 25,671   
  County Results  

State Representative, District 46
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jan Jones Republican 24,451  100.0%   
  Totals 24,451   
  County Results  

State Representative, District 47
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Charles E. "Chuck" Martin, Jr. Republican 13,206  66.9%   
  Tony Patel Democratic 6,523  33.1%   
  Totals 19,729   
  County Results  

State Representative, District 48
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Harry Geisinger Republican 16,110  100.0%   
  Totals 16,110   
  County Results  

State Representative, District 49
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Wendell Willard Republican 16,409  100.0%   
  Totals 16,409   
  County Results  

State Representative, District 50
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mark Burkhalter Republican 17,076  100.0%   
  Totals 17,076   
  County Results  

State Representative, District 51
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tom Rice Republican 18,017  100.0%   
  Totals 18,017   
  County Results  

State Representative, District 52
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Joe Wilkinson Republican 17,071  100.0%   
  Totals 17,071   
  County Results  

State Representative, District 53
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Elly Dobbs Democratic 15,299  100.0%   
  Totals 15,299   
  County Results  

State Representative, District 54
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Edward Lindsey Republican 18,957  100.0%   
  Totals 18,957   
  County Results  

State Representative, District 55
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Rashad Taylor Democratic 13,885  100.0%   
  Totals 13,885   
  County Results  

State Representative, District 56
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Kathy Ashe Democratic 14,855  100.0%   
  Totals 14,855   
  County Results  

State Representative, District 57
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Pat Gardner Democratic 18,566  100.0%   
  Totals 18,566   
  County Results  

State Representative, District 58
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Robbin Shipp Democratic 16,017  100.0%   
  Totals 16,017   
  County Results  

State Representative, District 59
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Margaret D Kaiser Democratic 17,931  100.0%   
  Totals 17,931   
  County Results  

State Representative, District 60
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Georganna Sinkfield Democratic 10,018  100.0%   
  Totals 10,018   
  County Results  

State Representative, District 61
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ralph Long, III Democratic 13,289  100.0%   
  Totals 13,289   
  County Results  

State Representative, District 62
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Joe Heckstall Democratic 11,597  100.0%   
  Totals 11,597   
  County Results  

State Representative, District 63
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tyrone Brooks Democratic 27,341  100.0%   
  Totals 27,341   
  County Results  

State Representative, District 64
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Roger Bruce Democratic 21,528  100.0%   
  Totals 21,528   
  County Results  

State Representative, District 65
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Sharon Beasley-Teague Democratic 25,793  100.0%   
  Totals 25,793   
  County Results  

State Representative, District 66
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Virgil Fludd Democratic 22,539  100.0%   
  Totals 22,539   
  County Results  

State Representative, District 67
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bill Hembree Republican 19,561  100.0%   
  Totals 19,561   
  County Results  

State Representative, District 68
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Timothy J. Bearden Republican 21,171  100.0%   
  Totals 21,171   
  County Results  

State Representative, District 69
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Randy Nix Republican 17,637  100.0%   
  Totals 17,637   
  County Results  

State Representative, District 70
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Lynn R. Smith Republican 20,612  100.0%   
  Totals 20,612   
  County Results  

State Representative, District 71
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Billy Horne Republican 20,155  77.1%   
  Jason G. Smith Democratic 5,994  22.9%   
  Totals 26,149   
  County Results  

State Representative, District 72
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Matt Ramsey Republican 22,925  100.0%   
  Totals 22,925   
  County Results  

State Representative, District 73
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John Yates Republican 23,186  100.0%   
  Totals 23,186   
  County Results  

State Representative, District 74
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Roberta Abdul-Salaam Democratic 18,940  100.0%   
  Totals 18,940   
  County Results  

State Representative, District 75
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Celeste Johnson Democratic 11,459  100.0%   
  Totals 11,459   
  County Results  

State Representative, District 76
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mike Glanton Democratic 19,423  100.0%   
  Totals 19,423   
  County Results  

State Representative, District 77
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Darryl Jordan Democratic 16,584  100.0%   
  Totals 16,584   
  County Results  

State Representative, District 78
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Glenn Baker Democratic 23,704  100.0%   
  Totals 23,704   
  County Results  

State Representative, District 79
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Fran Millar Republican 14,470  64.8%   
  Keith A. Kaylor Democratic 7,876  35.2%   
  Totals 22,346   
  County Results  

State Representative, District 80
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mike Jacobs Republican 11,080  67.4%   
  Michelle Conlon Independent 5,347  32.6%   
  Totals 16,427   
  County Results  

State Representative, District 81
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jill Chambers Republican 5,113  54.6%   
  Chris Huttman Democratic 4,252  45.4%   
  Totals 9,365   
  County Results  

State Representative, District 82
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Kevin Levitas Democratic 15,931  100.0%   
  Totals 15,931   
  County Results  

State Representative, District 83
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mary Margaret Oliver Democratic 19,552  100.0%   
  Totals 19,552   
  County Results  

State Representative, District 84
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Stacey Abrams Democratic 18,883  100.0%   
  Totals 18,883   
  County Results  

State Representative, District 85
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Stephanie Stuckey Benfield Democratic 17,605  88.6%   
  Kenneth Brett Quarterman Republican 2,269  11.4%   
  Totals 19,874   
  County Results  

State Representative, District 86
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Karla Drenner Democratic 11,677  100.0%   
  Totals 11,677   
  County Results  

State Representative, District 87
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Michele Henson Democratic 16,993  100.0%   
  Totals 16,993   
  County Results  

State Representative, District 88
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Billy Mitchell Democratic 19,875  100.0%   
  Totals 19,875   
  County Results  

State Representative, District 89
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Earnest "Coach" Williams Democratic 17,199  100.0%   
  Totals 17,199   
  County Results  

State Representative, District 90
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Howard Mosby Democratic 22,446  100.0%   
  Totals 22,446   
  County Results  

State Representative, District 91
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Rahn Mayo Democratic 22,626  100.0%   
  Totals 22,626   
  County Results  

State Representative, District 92
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Pam S. Stephenson Democratic 22,414  100.0%   
  Totals 22,414   
  County Results  

State Representative, District 93
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Dee Dawkins-Haigler Democratic 25,372  100.0%   
  Totals 25,372   
  County Results  

State Representative, District 94
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Randal Mangham Democratic 19,304  100.0%   
  Totals 19,304   
  County Results  

State Representative, District 95
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Toney Collins Democratic 18,527  61.8%   
  Erick Hunt Republican 11,442  38.2%   
  Totals 29,969   
  County Results  

State Representative, District 96
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Pedro "Pete" Marin Democratic 5,662  59.8%   
  Keith A. Shewbert Republican 3,806  40.2%   
  Totals 9,468   
  County Results  

State Representative, District 97
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Brooks Coleman Republican 16,585  100.0%   
  Totals 16,585   
  County Results  

State Representative, District 98
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bobby Reese Republican 24,976  100.0%   
  Totals 24,976   
  County Results  

State Representative, District 99
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Hugh Floyd Democratic 5,539  100.0%   
  Totals 5,539   
  County Results  

State Representative, District 100
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Brian Thomas Democratic 10,094  100.0%   
  Totals 10,094   
  County Results  

State Representative, District 101
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Michael T. (Mike) Coan Republican 16,025  100.0%   
  Totals 16,025   
  County Results  

State Representative, District 102
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Clay Cox Republican 15,021  100.0%   
  Totals 15,021   
  County Results  

State Representative, District 103
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  David Casas Republican 11,350  54.4%   
  Allan Burns Democratic 9,528  45.6%   
  Totals 20,878   
  County Results  

State Representative, District 104
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Lee Thompson Democratic 10,436  52.4%   
  John Heard Republican 9,484  47.6%   
  Totals 19,920   
  County Results  

State Representative, District 105
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Donna Sheldon Republican 29,686  100.0%   
  Totals 29,686   
  County Results  

State Representative, District 106
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Melvin Everson Republican 12,606  57.9%   
  Tony Lentini Democratic 9,158  42.1%   
  Totals 21,764   
  County Results  

State Representative, District 107
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Len Walker Republican 28,908  100.0%   
  Totals 28,908   
  County Results  

State Representative, District 108
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Terry England Republican 20,230  100.0%   
  Totals 20,230   
  County Results  

State Representative, District 109
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Steve Davis Republican 24,721  100.0%   
  Totals 24,721   
  County Results  

State Representative, District 110
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John Lunsford Republican 25,594  100.0%   
  Totals 25,594   
  County Results  

State Representative, District 111
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jeff May Republican 21,744  100.0%   
  Totals 21,744   
  County Results  

State Representative, District 112
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Doug Holt Republican 18,990  100.0%   
  Totals 18,990   
  County Results  

State Representative, District 113
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bob Smith Republican 22,186  100.0%   
  Totals 22,186   
  County Results  

State Representative, District 114
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Keith G. Heard Democratic 15,795  100.0%   
  Totals 15,795   
  County Results  

State Representative, District 115
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Doug McKillip Democratic 14,151  100.0%   
  Totals 14,151   
  County Results  

State Representative, District 116
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mickey Channell Republican 16,809  100.0%   
  Totals 16,809   
  County Results  

State Representative, District 117
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Lee Anderson Republican 21,305  100.0%   
  Totals 21,305   
  County Results  

State Representative, District 118
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ben Harbin Republican 23,544  100.0%   
  Totals 23,544   
  County Results  

State Representative, District 119
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Barbara Sims Republican 18,435  100.0%   
  Totals 18,435   
  County Results  

State Representative, District 120
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Quincy Murphy Democratic 15,934  100.0%   
  Totals 15,934   
  County Results  

State Representative, District 121
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Henry "Wayne" Howard Democratic 12,332  100.0%   
  Totals 12,332   
  County Results  

State Representative, District 122
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Hardie Davis Democratic 15,060  100.0%   
  Totals 15,060   
  County Results  

State Representative, District 123
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Gloria Frazier Democratic 13,985  100.0%   
  Totals 13,985   
  County Results  

State Representative, District 124
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Helen G. "Sistie" Hudson Democratic 11,129  59.0%   
  Scott Nutial Republican 7,748  41.0%   
  Totals 18,877   
  County Results  

State Representative, District 125
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jim Cole Republican 17,802  100.0%   
  Totals 17,802   
  County Results  

State Representative, District 126
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  David Knight Republican 9,632  55.7%   
  Bill Mauldin Democratic 7,649  44.3%   
  Totals 17,281   
  County Results  

State Representative, District 127
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Billy Maddox Republican 17,505  100.0%   
  Totals 17,505   
  County Results  

State Representative, District 128
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Carl Von Epps Democratic 9,934  58.1%   
  Gene King Republican 7,177  41.9%   
  Totals 17,111   
  County Results  

State Representative, District 129
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Vance C. Smith, Jr. Republican 20,153  100.0%   
  Totals 20,153   
  County Results  

State Representative, District 130
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Debbie G. Buckner Democratic 15,490  100.0%   
  Totals 15,490   
  County Results  

State Representative, District 131
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Richard H. Smith Republican 18,107  100.0%   
  Totals 18,107   
  County Results  

State Representative, District 132
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Calvin Smyre Democratic 8,749  74.4%   
  Zephaniah "Zeph" Baker Independent 3,013  25.6%   
  Totals 11,762   
  County Results  

State Representative, District 133
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Carolyn F. Hugley Democratic 15,169  100.0%   
  Totals 15,169   
  County Results  

State Representative, District 134
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mike Cheokas Democratic 14,188  100.0%   
  Totals 14,188   
  County Results  

State Representative, District 135
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Lynmore James Democratic 14,240  100.0%   
  Totals 14,240   
  County Results  

State Representative, District 136
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tony Sellier Republican 19,304  100.0%   
  Totals 19,304   
  County Results  

State Representative, District 137
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Allen M. Peake Republican 19,599  100.0%   
  Totals 19,599   
  County Results  

State Representative, District 138
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Nikki T. Randall Democratic 14,572  100.0%   
  Totals 14,572   
  County Results  

State Representative, District 139
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  David E. Lucas Democratic 12,609  100.0%   
  Totals 12,609   
  County Results  

State Representative, District 140
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  James A. "Bubber" Epps Democratic 10,002  50.4%   
  Allen G. Freeman Republican 9,836  49.6%   
  Totals 19,838   
  County Results  

State Representative, District 141
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bobby Eugene Parham Democratic 13,799  100.0%   
  Totals 13,799   
  County Results  

State Representative, District 142
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mack Jackson Democratic 9,896  56.0%   
  James L. Veal Republican 7,766  44.0%   
  Totals 17,662   
  County Results  

State Representative, District 143
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  DuBose Porter Democratic 16,478  100.0%   
  Totals 16,478   
  County Results  

State Representative, District 144
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jimmy Pruett Republican 13,975  100.0%   
  Totals 13,975   
  County Results  

State Representative, District 145
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Willie L. Talton Republican 11,739  100.0%   
  Totals 11,739   
  County Results  

State Representative, District 146
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Larry O'Neal Republican 22,810  100.0%   
  Totals 22,810   
  County Results  

State Representative, District 147
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Buddy Harden Republican 10,095  56.6%   
  Roy C. Gibbs Democratic 7,752  43.4%   
  Totals 17,847   
  County Results  

State Representative, District 148
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bob Hanner Democratic 10,838  100.0%   
  Totals 10,838   
  County Results  

State Representative, District 149
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Gerald E. Greene Democratic 15,089  100.0%   
  Totals 15,089   
  County Results  

State Representative, District 150
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Winfred Dukes Democratic 16,947  100.0%   
  Totals 16,947   
  County Results  

State Representative, District 151
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Carol H. Fullerton Democratic 13,564  99.0%   
  Rance Pettibone Write-In 134  1.0%   
  Totals 13,698   
  County Results  

State Representative, District 152
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ed Rynders Republican 15,900  100.0%   
  Totals 15,900   
  County Results  

State Representative, District 153
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Austin Scott Republican 8,430  53.5%   
  John Tibbetts Democratic 7,329  46.5%   
  Totals 15,759   
  County Results  

State Representative, District 154
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jay Roberts Republican 12,225  100.0%   
  Totals 12,225   
  County Results  

State Representative, District 155
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Greg Morris Republican 13,462  100.0%   
  Totals 13,462   
  County Results  

State Representative, District 156
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Butch Parrish Republican 11,456  67.8%   
  Jonathan McCollar Democratic 5,436  32.2%   
  Totals 16,892   
  County Results  

State Representative, District 157
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jon G. Burns Republican 15,036  100.0%   
  Totals 15,036   
  County Results  

State Representative, District 158
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bob Lane Republican 15,149  100.0%   
  Totals 15,149   
  County Results  

State Representative, District 159
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Earl "Buddy" Carter Republican 24,026  100.0%   
  Totals 24,026   
  County Results  

State Representative, District 160
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bob Bryant Democratic 12,109  100.0%   
  Totals 12,109   
  County Results  

State Representative, District 161
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mickey Stephens Democratic 14,858  100.0%   
  Totals 14,858   
  County Results  

State Representative, District 162
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  J. Craig Gordon Democratic 14,940  100.0%   
  Totals 14,940   
  County Results  

State Representative, District 163
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Burke Day Republican 21,693  100.0%   
  Totals 21,693   
  County Results  

State Representative, District 164
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ron Stephens Republican 17,806  100.0%   
  Totals 17,806   
  County Results  

State Representative, District 165
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Al Williams Democratic 11,022  100.0%   
  Totals 11,022   
  County Results  

State Representative, District 166
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Terry Barnard Republican 8,632  100.0%   
  Totals 8,632   
  County Results  

State Representative, District 167
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Roger B. Lane Republican 18,486  100.0%   
  Totals 18,486   
  County Results  

State Representative, District 168
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tommy Smith Republican 14,245  100.0%   
  Totals 14,245   
  County Results  

State Representative, District 169
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Chuck Sims Republican 13,039  100.0%   
  Totals 13,039   
  County Results  

State Representative, District 170
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Penny Houston Republican 12,874  100.0%   
  Totals 12,874   
  County Results  

State Representative, District 171
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jay Powell Republican 11,114  100.0%   
  Totals 11,114   
  County Results  

State Representative, District 172
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Gene Maddox Republican 12,610  100.0%   
  Totals 12,610   
  County Results  

State Representative, District 173
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mike Keown Republican 14,705  100.0%   
  Totals 14,705   
  County Results  

State Representative, District 174
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ellis Black Democratic 13,688  100.0%   
  Totals 13,688   
  County Results  

State Representative, District 175
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Amy Carter Democratic 15,943  100.0%   
  Totals 15,943   
  County Results  

State Representative, District 176
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jay Shaw Democratic 15,631  100.0%   
  Totals 15,631   
  County Results  

State Representative, District 177
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mark Hatfield Republican 10,113  66.2%   
  Jaki Johnson Democratic 5,167  33.8%   
  Totals 15,280   
  County Results  

State Representative, District 178
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mark Williams Republican 15,312  100.0%   
  Totals 15,312   
  County Results  

State Representative, District 179
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jerry Keen Republican 10,907  59.6%   
  Leroy E. Dumas Democratic 7,380  40.4%   
  Totals 18,287   
  County Results  

State Representative, District 180
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Cecily Hill Republican 14,699  100.0%   
  Totals 14,699   
  County Results  

Supreme Court Justice, Benham
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Robert Benham Non-Partisan 2,812,875  100.0%   
  Totals 2,812,875   
  County Results  

Supreme Court Justice, Hines
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Harris Hines Non-Partisan 2,801,588  100.0%   
  Totals 2,801,588   
  County Results  

Appeals Court Judge, Andrews
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Gary Andrews Non-Partisan 2,796,558  100.0%   
  Totals 2,796,558   
  County Results  

Appeals Court Judge, Mikell, Jr.
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Charles B. Mikell, Jr. Non-Partisan 2,787,918  100.0%   
  Totals 2,787,918   
  County Results  

Appeals Court Judge, Ruffin
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Sara Doyle Non-Partisan 619,903  22.5%   
  Mike Sheffield Non-Partisan 573,807  20.9%   
  Tamela L. Adkins Non-Partisan 527,229  19.2%   
  Christopher J. McFadden Non-Partisan 341,198  12.4%   
  Bruce M. Edenfield Non-Partisan 272,639  9.9%   
  Perry J. McGuire Non-Partisan 219,137  8.0%   
  Michael S. Meyer von Bremen Non-Partisan 196,225  7.1%   
  Totals 2,750,138   
  County Results  

Superior Court Judge, Alapaha Circuit (Perkins)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Dane Perkins Non-Partisan 16,091  100.0%   
  Totals 16,091   
  County Results  

Superior Court Judge, Alcovy Circuit (Benton)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Eugene M. Benton Non-Partisan 57,105  100.0%   
  Totals 57,105   
  County Results  

Superior Court Judge, Alcovy Circuit (Johnson)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Horace J. Johnson, Jr. Non-Partisan 58,429  100.0%   
  Totals 58,429   
  County Results  

Superior Court Judge, Alcovy Circuit (Ott)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John M. Ott Non-Partisan 57,673  100.0%   
  Totals 57,673   
  County Results  

Superior Court Judge, Alcovy Circuit (Ozburn)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Samuel D. Ozburn Non-Partisan 57,941  100.0%   
  Totals 57,941   
  County Results  

Superior Court Judge, Appalachian Circuit (Bradley)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Roger E. Bradley Non-Partisan 26,305  100.0%   
  Totals 26,305   
  County Results  

Superior Court Judge, Appalachian Circuit (Weaver)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Brenda S. Weaver Non-Partisan 27,330  100.0%   
  Totals 27,330   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlanta Circuit (Bedford)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jackson Bedford Non-Partisan 164,373  54.2%   
  Keisha Lance Bottoms Non-Partisan 138,930  45.8%   
  Totals 303,303   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlanta Circuit (Cummings-Moore)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Kimberly Esmond Adams Non-Partisan 55,125  20.0%   
  Mike Wallace Non-Partisan 46,236  16.8%   
  Patricia (PAT) Jackson Non-Partisan 44,988  16.4%   
  Kelly Amanda Lee Non-Partisan 33,886  12.3%   
  Lawrence A. Cooper Non-Partisan 26,278  9.6%   
  Karlise Yvette Grier Non-Partisan 25,351  9.2%   
  Patrise Perkins Hooker Non-Partisan 24,985  9.1%   
  Myles Eric Eastwood Non-Partisan 18,258  6.6%   
  Totals 275,107   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlanta Circuit (Dempsey)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Alford J. Dempsey, Jr. Non-Partisan 261,194  100.0%   
  Totals 261,194   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlanta Circuit (Downs)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Doris L. "Dee" Downs Non-Partisan 261,120  100.0%   
  Totals 261,120   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlanta Circuit (Glanville)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ural Glanville Non-Partisan 253,640  100.0%   
  Totals 253,640   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlanta Circuit (Goger)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John J. Goger Non-Partisan 255,852  100.0%   
  Totals 255,852   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlanta Circuit (Johnson)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Michael Johnson Non-Partisan 261,102  100.0%   
  Totals 261,102   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlanta Circuit (Lane)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bensonetta Tipton Lane Non-Partisan 253,529  100.0%   
  Totals 253,529   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlanta Circuit (Newkirk)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Henry M. Newkirk Non-Partisan 254,236  100.0%   
  Totals 254,236   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlanta Circuit (Russell)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Constance C. Russell Non-Partisan 257,896  100.0%   
  Totals 257,896   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlanta Circuit (Shoob)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Wendy Shoob Non-Partisan 259,874  100.0%   
  Totals 259,874   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlanta Circuit (Tusan)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Gail S. Tusan Non-Partisan 256,659  100.0%   
  Totals 256,659   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlantic Circuit (Cavender)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  David L. Cavender Non-Partisan 35,185  100.0%   
  Totals 35,185   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlantic Circuit (Rose)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Charles Paul Rose, Jr. Non-Partisan 34,596  100.0%   
  Totals 34,596   
  County Results  

Superior Court Judge, Atlantic Circuit (Russell)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Robert L. Russell Non-Partisan 34,635  100.0%   
  Totals 34,635   
  County Results  

Superior Court Judge, Augusta Circuit (Annis)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Michael N. Annis Non-Partisan 105,361  100.0%   
  Totals 105,361   
  County Results  

Superior Court Judge, Augusta Circuit (Brown)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Carl Cecil Brown, Jr. Non-Partisan 107,738  100.0%   
  Totals 107,738   
  County Results  

Superior Court Judge, Augusta Circuit (Craig)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Danny Craig Non-Partisan 111,817  100.0%   
  Totals 111,817   
  County Results  

Superior Court Judge, Augusta Circuit (Jolly)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Sheryl B. Jolly Non-Partisan 108,579  100.0%   
  Totals 108,579   
  County Results  

Superior Court Judge, Augusta Circuit (Overstreet)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  J. Carlisle Overstreet Non-Partisan 107,234  100.0%   
  Totals 107,234   
  County Results  

Superior Court Judge, Bell Forsyth Circuit (Dickinson)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  David L. Dickinson Non-Partisan 58,128  100.0%   
  Totals 58,128   
  County Results  

Superior Court Judge, Blue Ridge Circuit (McElyea)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Martha Ellen McElyea Non-Partisan 69,417  100.0%   
  Totals 69,417   
  County Results  

Superior Court Judge, Blue Ridge Circuit (Mills)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Frank C. Mills, III Non-Partisan 70,588  100.0%   
  Totals 70,588   
  County Results  

Superior Court Judge, Brunswick Circuit (Scarlett)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Stephen Scarlett Non-Partisan 53,064  100.0%   
  Totals 53,064   
  County Results  

Superior Court Judge, Brunswick Circuit (Tuten)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Anthony "Tony" Harrison Non-Partisan 32,003  55.4%   
  Richard Taylor Non-Partisan 25,715  44.6%   
  Totals 57,718   
  County Results  

Superior Court Judge, Brunswick Circuit (Wilkes)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  E.M. Wilkes III Non-Partisan 52,094  100.0%   
  Totals 52,094   
  County Results  

Superior Court Judge, Chattahoochee Circuit (Allen)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John D. Allen Non-Partisan 77,734  100.0%   
  Totals 77,734   
  County Results  

Superior Court Judge, Chattahoochee Circuit (Followill)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Gil McBride Non-Partisan 44,181  51.7%   
  Alonza Whitaker Non-Partisan 41,279  48.3%   
  Totals 85,460   
  County Results  

Superior Court Judge, Chattahoochee Circuit (Johnston)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Robert G. Johnston, III Non-Partisan 73,255  100.0%   
  Totals 73,255   
  County Results  

Superior Court Judge, Chattahoochee Circuit (Peters)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bobby Peters Non-Partisan 80,575  100.0%   
  Totals 80,575   
  County Results  

Superior Court Judge, Chattahoochee Circuit (Pullen)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Douglas C (Doug) Pullen Non-Partisan 75,104  100.0%   
  Totals 75,104   
  County Results  

Superior Court Judge, Clayton Circuit (Benefield)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Deborah Benefield Non-Partisan 62,005  75.7%   
  Murble A. Wright Non-Partisan 19,880  24.3%   
  Totals 81,885   
  County Results  

Superior Court Judge, Clayton Circuit (Simmons)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Matt Simmons Non-Partisan 73,076  100.0%   
  Totals 73,076   
  County Results  

Superior Court Judge, Cobb Circuit (Grubbs)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Adele Grubbs Non-Partisan 220,095  100.0%   
  Totals 220,095   
  County Results  

Superior Court Judge, Cobb Circuit (Ingram)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  S. Lark Ingram Non-Partisan 218,049  100.0%   
  Totals 218,049   
  County Results  

Superior Court Judge, Cobb Circuit (Kell)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tain Kell Non-Partisan 130,385  55.2%   
  Joan P. Davis Non-Partisan 105,923  44.8%   
  Totals 236,308   
  County Results  

Superior Court Judge, Cobb Circuit (Nix)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ken Nix Non-Partisan 217,194  100.0%   
  Totals 217,194   
  County Results  

Superior Court Judge, Cobb Circuit (Robinson)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Dorothy A. Robinson Non-Partisan 178,345  74.8%   
  Nathan J. Wade Non-Partisan 60,179  25.2%   
  Totals 238,524   
  County Results  

Superior Court Judge, Cobb Circuit (Schuster)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  J. Stephen (Steve) Schuster Non-Partisan 215,696  100.0%   
  Totals 215,696   
  County Results  

Superior Court Judge, Cobb Circuit (Staley)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mary E. Staley Non-Partisan 220,538  100.0%   
  Totals 220,538   
  County Results  

Superior Court Judge, Conasauga Circuit (Adams)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Robert B. (Bobby) Adams Non-Partisan 29,365  100.0%   
  Totals 29,365   
  County Results  

Superior Court Judge, Conasauga Circuit (Partain)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jack Partain Non-Partisan 30,303  100.0%   
  Totals 30,303   
  County Results  

Superior Court Judge, Cordele Circuit (Chasteen)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Robert W. (Bobby) Chasteen Non-Partisan 15,012  100.0%   
  Totals 15,012   
  County Results  

Superior Court Judge, Cordele Circuit (Hurt)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Chris Hughes Non-Partisan 10,417  53.5%   
  T. Harry Hurt Non-Partisan 9,039  46.5%   
  Totals 19,456   
  County Results  

Superior Court Judge, Cordele Circuit (Pridgen)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John C. Pridgen Non-Partisan 15,483  100.0%   
  Totals 15,483   
  County Results  

Superior Court Judge, Coweta Circuit (Baldwin)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Quillian Baldwin Non-Partisan 100,611  100.0%   
  Totals 100,611   
  County Results  

Superior Court Judge, Coweta Circuit (Blackmon)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Dennis Blackmon Non-Partisan 101,003  100.0%   
  Totals 101,003   
  County Results  

Superior Court Judge, Coweta Circuit (Keeble)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Allen B. Keeble Non-Partisan 101,343  100.0%   
  Totals 101,343   
  County Results  

Superior Court Judge, Coweta Circuit (Kirby)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jack Kirby Non-Partisan 100,778  100.0%   
  Totals 100,778   
  County Results  

Superior Court Judge, Coweta Circuit (Lee)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  William Lee Non-Partisan 100,483  100.0%   
  Totals 100,483   
  County Results  

Superior Court Judge, Coweta Circuit (Simpson)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John Simpson Non-Partisan 99,705  100.0%   
  Totals 99,705   
  County Results  

Superior Court Judge, Dougherty Circuit (Goss)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Steve Goss Non-Partisan 30,202  100.0%   
  Totals 30,202   
  County Results  

Superior Court Judge, Dougherty Circuit (Gray)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Denise Marshall Non-Partisan 18,963  52.7%   
  Willie C. Weaver Non-Partisan 17,047  47.3%   
  Totals 36,010   
  County Results  

Superior Court Judge, Dougherty Circuit (Lockette)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Willie E. Lockette Non-Partisan 32,010  100.0%   
  Totals 32,010   
  County Results  

Superior Court Judge, Douglas Circuit (Howe)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Beau McClain Non-Partisan 20,965  46.4%   
  Sandra Dawson Non-Partisan 15,370  34.0%   
  Leonard Danley, Sr. Non-Partisan 8,821  19.5%   
  Totals 45,156   
  County Results  

Superior Court Judge, Dublin Circuit (Flanders)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  H. Gibbs Flanders, Jr. Non-Partisan 23,455  100.0%   
  Totals 23,455   
  County Results  

Superior Court Judge, Dublin Circuit (Gillis)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Donald W. "Donny" Gillis Non-Partisan 22,492  100.0%   
  Totals 22,492   
  County Results  

Superior Court Judge, Dublin Circuit (Smith)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Stan Smith Non-Partisan 23,344  100.0%   
  Totals 23,344   
  County Results  

Superior Court Judge, Eastern Circuit (Bass)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  James F. Bass, Jr. Non-Partisan 78,402  100.0%   
  Totals 78,402   
  County Results  

Superior Court Judge, Eastern Circuit (Brannen)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Perry Brannen, Jr. Non-Partisan 58,343  66.2%   
  Gwen Fortson Waring Non-Partisan 29,729  33.8%   
  Totals 88,072   
  County Results  

Superior Court Judge, Eastern Circuit (Freesemann)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Penny Haas Freesemann Non-Partisan 76,967  100.0%   
  Totals 76,967   
  County Results  

Superior Court Judge, Eastern Circuit (Morse)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John E.(Pancho) Morse, Jr. Non-Partisan 76,164  100.0%   
  Totals 76,164   
  County Results  

Superior Court Judge, Enotah Circuit (Miller)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Murphy C. Miller Non-Partisan 28,224  100.0%   
  Totals 28,224   
  County Results  

Superior Court Judge, Flint Circuit (McGarity)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Arch W. McGarity Non-Partisan 63,049  100.0%   
  Totals 63,049   
  County Results  

Superior Court Judge, Griffin Circuit (Caldwell)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Johnnie Caldwell Non-Partisan 76,876  100.0%   
  Totals 76,876   
  County Results  

Superior Court Judge, Griffin Circuit (English)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Paschal A. English, Jr. Non-Partisan 78,089  100.0%   
  Totals 78,089   
  County Results  

Superior Court Judge, Griffin Circuit (Hankinson)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tommy R. Hankinson Non-Partisan 73,918  100.0%   
  Totals 73,918   
  County Results  

Superior Court Judge, Gwinnett Circuit (Batchelor)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ronnie K. Batchelor Non-Partisan 202,793  100.0%   
  Totals 202,793   
  County Results  

Superior Court Judge, Gwinnett Circuit (Clark)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Michael C. Clark Non-Partisan 203,883  100.0%   
  Totals 203,883   
  County Results  

Superior Court Judge, Gwinnett Circuit (Conner)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Melodie Snell Conner Non-Partisan 203,211  100.0%   
  Totals 203,211   
  County Results  

Superior Court Judge, Gwinnett Circuit (Davis)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Warren Davis Non-Partisan 202,959  100.0%   
  Totals 202,959   
  County Results  

Superior Court Judge, Gwinnett Circuit (Jackson)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Dawson Jackson Non-Partisan 201,214  100.0%   
  Totals 201,214   
  County Results  

Superior Court Judge, Gwinnett Circuit (Winegarden)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Karen E. Beyers Non-Partisan 121,119  53.9%   
  Richard T. Winegarden Non-Partisan 103,384  46.1%   
  Totals 224,503   
  County Results  

Superior Court Judge, Houston Circuit (Lukemire)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Edward D. Lukemire Non-Partisan 42,213  100.0%   
  Totals 42,213   
  County Results  

Superior Court Judge, Houston Circuit (Lumsden)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Katherine Kelley Lumsden Non-Partisan 40,920  100.0%   
  Totals 40,920   
  County Results  

Superior Court Judge, Houston Circuit (Nunn)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  George F. Nunn, Jr. Non-Partisan 35,225  75.0%   
  Bonnie Michelle Smith Non-Partisan 11,767  25.0%   
  Totals 46,992   
  County Results  

Superior Court Judge, Lookout Mountain Circuit (Connelly)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Kristina Cook Connelly Non-Partisan 46,328  100.0%   
  Totals 46,328   
  County Results  

Superior Court Judge, Lookout Mountain Circuit (Hill)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Brian House Non-Partisan 16,888  33.3%   
  Lawrence "Larry" A. Stagg Non-Partisan 9,768  19.3%   
  J. Michael "Mike" Giglio Non-Partisan 8,435  16.6%   
  Christopher Allen Arnt Non-Partisan 7,868  15.5%   
  Bill Rhyne, Jr. Non-Partisan 7,722  15.2%   
  Totals 50,681   
  County Results  

Superior Court Judge, Macon Circuit (Brown)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  S. Phillip Brown Non-Partisan 59,263  100.0%   
  Totals 59,263   
  County Results  

Superior Court Judge, Macon Circuit (Christian)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Martha C. Christian Non-Partisan 58,703  100.0%   
  Totals 58,703   
  County Results  

Superior Court Judge, Macon Circuit (Ennis)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Edgar W. Ennis, Jr. Non-Partisan 57,964  100.0%   
  Totals 57,964   
  County Results  

Superior Court Judge, Middle Circuit (Palmer)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Kathy S. Palmer Non-Partisan 26,977  100.0%   
  Totals 26,977   
  County Results  

Superior Court Judge, Mountain Circuit (Woods)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  E.H. Bucky Woods,III Non-Partisan 24,771  100.0%   
  Totals 24,771   
  County Results  

Superior Court Judge, Northeastern Circuit (Gosselin)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Kathlene F. Gosselin Non-Partisan 56,606  100.0%   
  Totals 56,606   
  County Results  

Superior Court Judge, Northeastern Circuit (Oliver)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bonnie Chessher Oliver Non-Partisan 55,743  100.0%   
  Totals 55,743   
  County Results  

Superior Court Judge, Northern Circuit (Bailey)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John H. Bailey, Jr. Non-Partisan 33,064  100.0%   
  Totals 33,064   
  County Results  

Superior Court Judge, Northern Circuit (Hodges)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Thomas L. Hodges Non-Partisan 32,625  100.0%   
  Totals 32,625   
  County Results  

Superior Court Judge, Northern Circuit (Tise)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jeff Malcom Non-Partisan 31,841  100.0%   
  Totals 31,841   
  County Results  

Superior Court Judge, Ocmulgee Circuit (Cline)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  James L. Cline, Jr. Non-Partisan 48,946  100.0%   
  Totals 48,946   
  County Results  

Superior Court Judge, Ocmulgee Circuit (George)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Hulane E. George Non-Partisan 48,976  100.0%   
  Totals 48,976   
  County Results  

Superior Court Judge, Ocmulgee Circuit (Parrott)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John Lee Parrott Non-Partisan 39,380  71.9%   
  John F. "Jack" Nebl Non-Partisan 15,419  28.1%   
  Totals 54,799   
  County Results  

Superior Court Judge, Ocmulgee Circuit (Prior)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  William A. Prior, Jr. Non-Partisan 50,506  100.0%   
  Totals 50,506   
  County Results  

Superior Court Judge, Ocmulgee Circuit (Wingfield)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Hugh V. Wingfield III Non-Partisan 48,699  100.0%   
  Totals 48,699   
  County Results  

Superior Court Judge, Oconee Circuit (Mullis)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  H. Frederick Mullis, Jr. Non-Partisan 17,668  100.0%   
  Totals 17,668   
  County Results  

Superior Court Judge, Oconee Circuit (West)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Sarah Wall Non-Partisan 10,964  44.8%   
  Mike Johnson Non-Partisan 8,059  32.9%   
  Dennis Mullis Non-Partisan 5,446  22.3%   
  Totals 24,469   
  County Results  

Superior Court Judge, Ogeechee Circuit (Peed)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  F. Gates Peed Non-Partisan 40,278  100.0%   
  Totals 40,278   
  County Results  

Superior Court Judge, Ogeechee Circuit (Turner)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  John R. ( Robbie) Turner Non-Partisan 40,164  100.0%   
  Totals 40,164   
  County Results  

Superior Court Judge, Ogeechee Circuit (Woodrum)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  William E. Woodrum, Jr. Non-Partisan 40,052  100.0%   
  Totals 40,052   
  County Results  

Superior Court Judge, Pataula Circuit (Lane)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ronnie Joe Lane Non-Partisan 15,827  100.0%   
  Totals 15,827   
  County Results  

Superior Court Judge, Paulding Circuit (Beavers)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tonny S. Beavers Non-Partisan 43,524  100.0%   
  Totals 43,524   
  County Results  

Superior Court Judge, Paulding Circuit (Vinson)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Kenneth G. Vinson Non-Partisan 43,537  100.0%   
  Totals 43,537   
  County Results  

Superior Court Judge, Piedmont Circuit (Adamson)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Currie Mingledorff Non-Partisan 41,290  100.0%   
  Totals 41,290   
  County Results  

Superior Court Judge, Piedmont Circuit (Booth)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Joseph Booth Non-Partisan 41,893  100.0%   
  Totals 41,893   
  County Results  

Superior Court Judge, Piedmont Circuit (Motes)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  David Motes Non-Partisan 42,223  100.0%   
  Totals 42,223   
  County Results  

Superior Court Judge, Rockdale Circuit (Nation)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Sidney L. Nation Non-Partisan 28,498  100.0%   
  Totals 28,498   
  County Results  

Superior Court Judge, Rome Circuit (Durham)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  J. Bryant Durham, Jr. Non-Partisan 26,018  100.0%   
  Totals 26,018   
  County Results  

Superior Court Judge, Rome Circuit (Salmon)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  JOHN E. (JACK) NIEDRACH Non-Partisan 17,133  58.5%   
  Jason A. Lewis Non-Partisan 12,147  41.5%   
  Totals 29,280   
  County Results  

Superior Court Judge, South Georgia Circuit (Cato)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  A. Wallace Cato Non-Partisan 24,474  100.0%   
  Totals 24,474   
  County Results  

Superior Court Judge, South Georgia Circuit (Porter)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  J. Kevin Chason Non-Partisan 23,628  100.0%   
  Totals 23,628   
  County Results  

Superior Court Judge, Southern Circuit (Altman)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Harry Jay Altman, II Non-Partisan 56,447  100.0%   
  Totals 56,447   
  County Results  

Superior Court Judge, Southern Circuit (Cowart)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Richard M. Cowart Non-Partisan 56,201  100.0%   
  Totals 56,201   
  County Results  

Superior Court Judge, Southern Circuit (McLane)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Jim Tunison Non-Partisan 33,377  54.4%   
  Gregory A. Voyles Non-Partisan 28,028  45.6%   
  Totals 61,405   
  County Results  

Superior Court Judge, Southwestern Circuit (Peagler)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  George M. Peagler, Jr. Non-Partisan 25,541  100.0%   
  Totals 25,541   
  County Results  

Superior Court Judge, Southwestern Circuit (Smith)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Rucker Smith Non-Partisan 17,991  58.2%   
  Jimmie Brown Non-Partisan 12,937  41.8%   
  Totals 30,928   
  County Results  

Superior Court Judge, Stone Mountain Circuit (Adams)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Gregory A. Adams Non-Partisan 217,769  100.0%   
  Totals 217,769   
  County Results  

Superior Court Judge, Stone Mountain Circuit (Becker)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Cynthia (C.J.) Becker Non-Partisan 221,356  100.0%   
  Totals 221,356   
  County Results  

Superior Court Judge, Stone Mountain Circuit (Flake)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Gail C. Flake Non-Partisan 218,434  100.0%   
  Totals 218,434   
  County Results  

Superior Court Judge, Stone Mountain Circuit (Hancock)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Michael E. Hancock Non-Partisan 214,595  100.0%   
  Totals 214,595   
  County Results  

Superior Court Judge, Stone Mountain Circuit (Hunter)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Linda Warren Hunter Non-Partisan 165,133  70.2%   
  Tom Stubbs Non-Partisan 70,016  29.8%   
  Totals 235,149   
  County Results  

Superior Court Judge, Stone Mountain Circuit (Scott)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Mark Anthony Scott Non-Partisan 213,525  100.0%   
  Totals 213,525   
  County Results  

Superior Court Judge, Stone Mountain Circuit (Seeliger)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Clarence F. "Chuck" Seeliger Non-Partisan 210,492  100.0%   
  Totals 210,492   
  County Results  

Superior Court Judge, Stone Mountain Circuit (Workman)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tangela Barrie Non-Partisan 106,125  47.3%   
  Johnny Mason Non-Partisan 60,401  26.9%   
  R. Joy Walker Non-Partisan 57,883  25.8%   
  Totals 224,409   
  County Results  

Superior Court Judge, Tallapoosa Circuit (Murphy)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Michael L. Murphy Non-Partisan 20,551  100.0%   
  Totals 20,551   
  County Results  

Superior Court Judge, Tifton Circuit (McCorvey)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Joseph Carter Non-Partisan 10,793  40.2%   
  Melanie Barbee Cross Non-Partisan 10,758  40.0%   
  Ronnie Wheeler Non-Partisan 5,311  19.8%   
  Totals 26,862   
  County Results  

Superior Court Judge, Toombs Circuit (Dunaway)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Roger W. Dunaway, Jr. Non-Partisan 18,003  100.0%   
  Totals 18,003   
  County Results  

Superior Court Judge, Toombs Circuit (Hinesley)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Hal Hinesley Non-Partisan 17,005  100.0%   
  Totals 17,005   
  County Results  

Superior Court Judge, Towaliga Circuit (Fears)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Bill Fears Non-Partisan 21,681  100.0%   
  Totals 21,681   
  County Results  

Superior Court Judge, Waycross Circuit (Boggs)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Michael P. Boggs Non-Partisan 34,808  100.0%   
  Totals 34,808   
  County Results  

Superior Court Judge, Waycross Circuit (DeVane)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Michael D. DeVane Non-Partisan 25,792  64.0%   
  Sam Edgar Non-Partisan 14,479  36.0%   
  Totals 40,271   
  County Results  

Superior Court Judge, Western Circuit (Jones)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Steve C. Jones Non-Partisan 47,547  100.0%   
  Totals 47,547   
  County Results  

Superior Court Judge, Western Circuit (Stephens)
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Lawton E. Stephens Non-Partisan 47,101  100.0%   
  Totals 47,101   
  County Results  

District Attorney, Alapaha Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Cathy Helms Democratic 16,402  100.0%   
  Totals 16,402   
  County Results  

District Attorney, Alcovy Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ken Wynne Republican 58,371  100.0%   
  Totals 58,371   
  County Results  

District Attorney, Appalachian Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Joe W. Hendricks Jr. Republican 27,014  100.0%   
  Totals 27,014   
  County Results  

District Attorney, Atlanta Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Paul Howard Democratic 302,918  100.0%   
  Totals 302,918   
  County Results  

District Attorney, Augusta Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ashley Wright Republican 101,529  100.0%   
  Totals 101,529   
  County Results  

District Attorney, Bell Forsyth Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Penny A. Penn Republican 63,674  100.0%   
  Totals 63,674   
  County Results  

District Attorney, Blue Ridge Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Garry T. Moss Republican 76,915  100.0%   
  Totals 76,915   
  County Results  

District Attorney, Brunswick Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Stephen Kelley Republican 56,680  100.0%   
  Totals 56,680   
  County Results  

District Attorney, Chattahoochee Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Julia Fessenden Slater Democratic 50,353  53.4%   
  John Gray Conger Republican 43,864  46.6%   
  Totals 94,217   
  County Results  

District Attorney, Cherokee Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  T. Joseph (Joe) Campbell Republican 44,067  100.0%   
  Totals 44,067   
  County Results  

District Attorney, Clayton Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tracy Graham-Lawson Democratic 87,552  100.0%   
  Totals 87,552   
  County Results  

District Attorney, Cobb Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Pat Head Republican 231,374  100.0%   
  Totals 231,374   
  County Results  

District Attorney, Conasauga Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Kermit McManus Republican 31,180  100.0%   
  Totals 31,180   
  County Results  

District Attorney, Coweta Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Peter John "Pete" Skandalakis Republican 109,188  100.0%   
  Totals 109,188   
  County Results  

District Attorney, Dougherty Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Gregory W. Edwards Democratic 33,590  100.0%   
  Totals 33,590   
  County Results  

District Attorney, Dublin Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Craig Fraser Democratic 24,940  100.0%   
  Totals 24,940   
  County Results  

District Attorney, Eastern Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Larry Chisolm Democratic 56,248  54.4%   
  David Lock Republican 47,147  45.6%   
  Totals 103,395   
  County Results  

District Attorney, Flint Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Tommy Floyd Republican 63,759  100.0%   
  Totals 63,759   
  County Results  

District Attorney, Griffin Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Scott Ballard Republican 79,799  100.0%   
  Totals 79,799   
  County Results  

District Attorney, Gwinnett Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Daniel J. "Danny" Porter Republican 214,467  100.0%   
  Totals 214,467   
  County Results  

District Attorney, Houston Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Kelly Burke Republican 43,140  100.0%   
  Totals 43,140   
  County Results  

District Attorney, Lookout Mountain Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Herbert E. (Buzz) Franklin Democratic 48,534  100.0%   
  Totals 48,534   
  County Results  

District Attorney, Macon Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Howard Z. Simms Democratic 64,249  100.0%   
  Totals 64,249   
  County Results  

District Attorney, Middle Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Hayward Altman Democratic 27,487  100.0%   
  Totals 27,487   
  County Results  

District Attorney, Mountain Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Brian M. Rickman Republican 26,108  100.0%   
  Totals 26,108   
  County Results  

District Attorney, Northern Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Robert (Bob) W. Lavender Democratic 33,984  100.0%   
  Totals 33,984   
  County Results  

District Attorney, Ocmulgee Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Fred Bright Democratic 53,991  100.0%   
  Totals 53,991   
  County Results  

District Attorney, Oconee Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Timothy G. Vaughn Democratic 19,834  100.0%   
  Totals 19,834   
  County Results  

District Attorney, Ogeechee Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Richard A. Mallard Republican 41,330  100.0%   
  Totals 41,330   
  County Results  

District Attorney, Pataula Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  T. Craig Earnest Democratic 16,882  100.0%   
  Totals 16,882   
  County Results  

District Attorney, Piedmont Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Brad Smith Republican 45,381  100.0%   
  Totals 45,381   
  County Results  

District Attorney, Rome Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Leigh E. Patterson Democratic 18,468  56.5%   
  Daniel Duane Morgan Republican 14,243  43.5%   
  Totals 32,711   
  County Results  

District Attorney, South Georgia Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Joe Mulholland Democratic 18,270  61.3%   
  Ryan C. Cleveland Republican 11,515  38.7%   
  Totals 29,785   
  County Results  

District Attorney, Southern Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  J. David Miller Republican 57,278  100.0%   
  Totals 57,278   
  County Results  

District Attorney, Southwestern Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Plez H. Hardin Republican 18,054  55.3%   
  Cecilia M. Cooper Democratic 14,587  44.7%   
  Totals 32,641   
  County Results  

District Attorney, Stone Mountain Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Gwen Keyes Fleming Democratic 257,326  100.0%   
  Totals 257,326   
  County Results  

District Attorney, Tallapoosa Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Robert (Bobby) Brooks Republican 15,298  64.2%   
  David L. Smith Democratic 8,544  35.8%   
  Totals 23,842   
  County Results  

District Attorney, Tifton Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Paul Bowden Democratic 23,649  100.0%   
  Totals 23,649   
  County Results  

District Attorney, Toombs Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Dennis Sanders Democratic 18,986  100.0%   
  Totals 18,986   
  County Results  

District Attorney, Towaliga Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Richard Milam Republican 15,930  57.9%   
  Karen K. Martin Democratic 11,583  42.1%   
  Totals 27,513   
  County Results  

District Attorney, Western Circuit
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  Ken Mauldin Democratic 47,676  100.0%   
  Totals 47,676   
  County Results  

Constitutional Amendments, Encourage preservation of GA forests through conservation property tax reduction
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  YES Non-Partisan 2,454,513  68.0%   
  NO Non-Partisan 1,154,662  32.0%   
  Totals 3,609,175   
  County Results  

Constitutional Amendments, Local school districts to use tax funds for community redevelopment purposes
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  YES Non-Partisan 1,868,112  51.5%   
  NO Non-Partisan 1,756,809  48.5%   
  Totals 3,624,921   
  County Results  

Constitutional Amendments, Creation of special Infrastructure Development Districts for underserved areas
100% of precincts reporting

  Candidates Party Votes  % of Votes   
  NO Non-Partisan 1,777,619  51.6%   
  YES Non-Partisan 1,665,890  48.4%   
  Totals 3,443,509   
  County Results